Próby walki z otyłością

Co roku wzrasta odsetek osób, które borykają się z otyłością. Ten problem dotyka zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Czy istnieją skuteczne sposoby walki z otyłością?

Wyróżniamy kilka czynników, które sprzyjają rozwojowi otyłości. Coraz częściej wspomina się o roli koncernów spożywczych. Te usiłują uzależnić nas od swoich wyrobów, nadużywając trzech składników: cukru, tłuszczu i soli. Produkty, które zawierają te substancje, są smaczne, toteż cieszą się dużą popularnością.

Oferta szkolnych sklepików

Hamburgery, chipsy, ciastka i colę znajdziemy w szkolnym sklepiku. Dzieci, które otrzymują od rodziców pieniądze na śniadanie, chętnie sięgają po zakazane przysmaki. W mediach coraz częściej pojawiają się głosy, iż niektóre produkty powinny zniknąć ze szkolnych sklepików. Warto jednak pamiętać o roli domu rodzinnego. Jeśli rodzice zajadają się chipsami, oglądając film, dziecko pragnie ich naśladować. Nie rozumie, dlaczego mama może cieszyć się smakołykami, a on musi ich unikać.

Popularność gotowych dań

Żyjemy w czasach, w których praca jest na wagę złota. W związku z tym bierzemy nadgodziny, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Gdy wracamy do domu po 10-12 h pracy, nie mamy ochoty przygotowywać obiadokolacji. W związku z tym korzystamy z gotowych rozwiązań. Zupy instant, hamburgery i mrożona pizza cieszą się ogromną popularnością. Niestety, wspomniane artykuły spożywcze sprzyjają otyłości. Jeśli na co dzień nie mamy czasu na przygotowywanie posiłków, w niedzielę możemy ugotować zupę w dużym garnku. Odpowiednio przechowywana żywność nie ulega zepsuciu.

Siedzący tryb życia

W pracy spędzamy wiele godzin. Często wykonujemy swoje obowiązki, siedząc przy komputerze. Znikoma ilość ruchu sprawia, iż spalamy mniej kalorii niż osoby, które prowadzą aktywny tryb życia.  W związku z tym, iż aktywność fizyczna sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki, warto zmienić swoje dotychczasowe nawyki. Zamiast jeździć do pracy samochodem, możemy wyciągnąć zakurzony rower.

Oznakowanie żywności

Coraz częściej pojawiają się głosy, iż państwo powinno zmusić producentów do oznaczania żywności wysoko przetworzonej. Specjalny symbol miałby ułatwiać konsumentom podjęcie decyzji.  Czy to rozwiązanie znajdzie odzwierciedlenie w rzeczywistości?

W związku z tym, iż otyłość jest poważnym problemem społecznym, organizacje zdrowotne i agendy rządowe poszukują rozwiązań, które zminimalizowałyby problem. Czy kampanie promujące zdrowy styl życia okażą się skuteczne?

PODZIEL SIĘ: