Abdominoplastyka a pooperacyjne zniekształcenie pępka
Plastyka brzucha to bardzo inwazyjny zabieg operacyjny, który może prowadzić do pewnych powikłań. Fałdy skórne, nadmiar tkanki tłuszczowej i osłabione mięśnie – tych defektów można się pozbyć, poddając się operacji pełnej plastyki brzucha. Jest ona wskazana, jako ostatni etap leczenia otyłości.
Abdominoplastyka modeluje jednak tylko sylwetkę, dlatego poddawane są jej osoby, które podjęły również inne kroki ku zrzuceniu zbędnych kilogramów.
Abdominoplastyka jest jednak bardzo skomplikowanym zabiegiem, gdzie chirurg oprócz wycięcia fałd i pozbycia się tkanki tłuszczowej, modeluje także mięśnie. Potrzebne jest tu przygotowanie jak i odpowiedni okres rekonwalescencji. Z uwagi na to, że operacja jest bardzo skomplikowana, pacjenci muszą liczyć się z powikłaniami, jakimi jest, np. pooperacyjne zniekształcenie pępka.
Zniekształcenie pępka – co z tym zrobić?
Takie komplikacje mogą się wydarzyć i niekoniecznie świadczy to o braku umiejętności lekarza. Osoby, które doznały zniekształcenia w trakcie zabiegu, mogą ponownie poddać się operacji. Musi minąć jednak minimum rok czasu od wcześniejszego zabiegu. Nie jest to jednak rzecz, która zdarza się nagminnie. Jednak lekarz prowadzący, przed zabiegiem powinien uczulić na ryzyko możliwie występujących powikłań.
Aleksandra Wiktor