Abdominoplastyka – powikłania

plastyka brzucha

Chirurgia plastyczna bywa ostatnią deską ratunku dla osób, których ciało uległo znacznej deformacji w wyniku wypadku, choroby lub znacznej utraty masy ciała. Abdominoplastyka to zabieg coraz częściej wykonywany przez chirurgów i jak każdy, wiąże się z możliwością powikłań.

Poważany zabieg chirurgiczny

Abdominoplastyka polega usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej z okolic śródbrzusza i podbrzusza, co prowadzi co widocznej poprawy wyglądu tej części ciała. Wbrew pozorom jest ona poważnym zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu ogólnym, czyli pełnej narkozie pod kontrolą anestezjologa. Zdarza się jednak, w przypadku wykonywania tzw. miniadominoplatsyki, że lekarz decyduje o zastosowaniu znieczulenia miejscowego. Cięcie wykonywane jest podobnie jak cięcie cesarskie, z tym że jest ono znacznie dłuższe. Decydując się na operację, należy mieć świadomość nie tylko korzyści jakie nam przyniesie, lecz także mogących się pojawić powikłań.

Możliwe powikłania

Aby zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, należy udzielić lekarzowi wszelkich informacji o naszym stanie zdrowia, przebytych chorobach, nałogach, nawet tych , które uznajemy za mało istotne. Pomoże to w podjęciu odpowiedniego przygotowania do zabiegu oraz doboru leków, które pomogą nam wrócić do pełnej sprawności. Należy mieć jednak świadomość tego, że każdy organizm jest inny i po zabiegu wystąpić mogą:

– efekty uboczne związane ze znieczuleniem takie jak nudności, bóle i zawroty głowy, osłabienie organizmu, suchość w ustach, uczucie duszności

– krwawienie w miejscu cięcia

– zsinienia skóry

– nagromadzenie się płynu

– drętwienie i zmiany czucia

– zakrzepica i obrzęki

-reakcje alergiczne na leki

Leczenie niepożądanych objawów

W procesie leczenia zazwyczaj bazuje się na podawaniu pacjentowi antybiotyków oraz na drenażu rany. Przedłuża to oczywiście okres przebywania w szpitalu, aczkolwiek należy mieć świadomość, iż pacjent również ma wpływ na skrócenie okresu powrotu do zdrowia dzięki podjęciu aktywności ruchowej tuż po operacji np. spacerami po korytarzu.

Natalia Herzog

PODZIEL SIĘ: