Plastyka powłok brzusznych czyli abdominoplastyka – na czym polega ten zabieg?

plastyka brzucha operacja
Grafika dostarczona przez partnera

Plastyka powłok brzusznych, określana również mianem abdominoplastyki, to procedura chirurgiczna, mająca na celu redukcję nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry z dolnej części brzucha oraz wzmocnienie mięśni występujących w tej partii ciała. Na zabieg ten decyduje się coraz więcej osób, które po zgubieniu nadmiaru zbędnych kilogramów borykają się z problemem zwisającej skóry. Na czym polega zabieg i jakich efektów można się po nim spodziewać?

Kto może skorzystać z zabiegu abdominoplastyki?

Spora redukcja wagi, zabiegi bariatryczne czy przebyte ciąże sprawiają, że nadmiar skóry w obszarze brzucha zaczyna rzucać się w oczy, stając się często źródłem poważnych kompleksów. Naprzeciw tego rodzaju problemom wychodzi współcześnie chirurgia estetyczna, dzięki której możliwe staje się usunięcie niepożądanych fałdów skóry wraz z towarzyszącą im tkanką tłuszczową. Pacjentami klinik zostają na ogół osoby, które pomimo zdrowych nawyków żywieniowych i aktywnego trybu życia, nie mogą poradzić sobie z nieestetycznym defektem w wyglądzie zewnętrznym.

Zanim jednak nastąpi ingerencja chirurgiczna, konieczna będzie kwalifikacja do zabiegu abdominoplastyki. Ta z kolei opiera się na wynikach badań, takich jak morfologia z rozmazem, glukoza, elektrolity, wskaźnik krzepnięcia czy kreatynina. Z możliwości, które stwarza plastyka brzucha, nie będą mogły skorzystać osoby cierpiące na cukrzycę i zaburzenia krzepliwości, nowotwory, epilepsję i nieuregulowane ciśnienie tętnicze. Na lepszy czas muszą również poczekać kobiety w ciąży i karmiące piersią.

Jak przebiega lifting brzucha?

Lifting brzucha, bo tak inaczej bywa określana abdominoplastyka, przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, przez co pacjent będzie wymagał hospitalizacji. Operacja sprowadza się do wykonania poziomego nacięcia nad wzgórkiem łonowym. Dzięki temu chirurg może usunąć nadmiar skóry oraz tkanki podskórnej. Warto podkreślić w tym miejscu, że lifting brzucha to ingerencja chirurgiczna, której celem jest wymodelowanie brzucha i poprawa jego wyglądu. Nie należy operacji traktować w kategoriach zabiegu odchudzającego, tym bardziej że otyłość stanowi poważne przeciwwskazanie do jej wykonania.

abdominoplastyka lifting brzucha

Grafika dostarczona przez partnera

Chirurgiczna plastyka brzucha – jakich efektów można się spodziewać?

Na pierwsze efekty liftingu brzucha należy poczekać do wygojenia się rany, co z reguły następuje po upływie jednego miesiąca. W tym czasie proporcje brzucha w stosunku do reszty ciała zmieniają się, a sylwetka staje się doskonale wymodelowana. Dodatkowym atutem, który niesie ze sobą abdominoplastyka, jest wyraźne wyszczuplenie tej partii ciała i podkreślenie mięśni brzucha, choć nie jest to głównym celem przeprowadzonej ingerencji chirurgicznej. Nie bez znaczenia pozostaje tutaj również efekt psychologiczny. Operacja pozwala pozbyć się kompleksów i zbudować na nowo poczucie własnej atrakcyjności. To z kolei przekłada się na jakość kontaktów towarzyskich i codziennego funkcjonowania w społeczeństwie.

Abdominoplastyka jest w znacznej mierze ratunkiem dla osób, cierpiących na bóle kręgosłupa, otarcia czy odparzenia. W pierwszym etapie rekonwalescencji warto jednak poprosić o pomoc bliskie nam osoby. Będą oni potrzebni przy najprostszych czynnościach, jak chociażby przygotowywanie posiłków czy codzienna higiena. Dużym wsparciem będzie też pas uciskowy, dedykowany pacjentom po tego rodzaju zabiegach. Przygotowanie do operacji powinno z kolei obejmować regularną aktywność fizyczną i wprowadzenie zdrowej diety, a także zaprzestanie palenia papierosów, które mogą wpływać negatywnie na proces gojenia się rany i opóźniać jego przebieg.

PODZIEL SIĘ: