Rekonwalescencja po liposukcji

Zabieg liposukcji cieszy się coraz większą popularnością w naszym kraju. W każdym większym mieście jest jakaś klinika świadcząca usługi odsysania tłuszczu. W Polsce lekarze wykorzystują  osiem różnych metod liposukcji. Zabiegi te przeprowadzane są zarówno pod narkozą, jak i w znieczuleniu miejscowym. Po takich zabiegach istotną rolę odgrywa rehabilitacja.

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji.

Po dobrze przeprowadzonym zabiegu odsysania tłuszczu, pacjent bardzo szybko może wrócić do domu. Każdy taki zabieg zostawia  ślad na ciele po małym nacięciu, przez które wkładano kaniulę. Jeżeli nie ma powikłań, które niestety się zdarzają, to te nacięcia będą jedynym widocznym śladem dokonanego zabiegu. Rekonwalescencja pooperacyjna powinna być rozpoczęta już w samej klinice. W miejscach nacięć i po drenach, jeszcze przez jakiś czas mogą sączyć się jakieś płyny i dlatego należy te miejsca odkażać i założyć opatrunki. Zaraz po zabiegu utrzymują się obrzęki i dlatego pacjenci mogą odnieść wrażenie, że nie ma spodziewanych efektów. Jednak z biegiem dni opuchlizna znika i nie ma śladów po obrzękach. Z doświadczeń pooperacyjnych wynika, ze jeszcze prze okres około jednego roku następuje obkurczanie blizn podskórnych. W okresie rekonwalescencji ale i także po nim wskazane są masaże wałkiem obrotowym, używanie maści limfatycznych, pływanie w basenach. Jeszcze w klinice pacjenci  powinni ubrać się w specjalne ubrania uciskowe . Ważnym elementem jest także rozpoczęcie niewielkiego wysiłku fizycznego np. lekkiego truchtu i ćwiczeń fizycznych. Należy przy tym jednak pamiętać o tym , aby ten wysiłek nie był zbyt wcześnie rozpoczęty, albowiem może doprowadzić do złego gojenia się pooperacyjnego blizn i nacięć. Zalecane jest pozostanie przez tydzień w domu i nie wykonywanie gwałtownych ruchów.

Czy wszyscy mogą poddać się zabiegowi liposukcji?

Jednak nie wszyscy mogą poddać się takiemu zabiegowi. Mimo, iż wiek nie jest decydujący, to jednak starsza skóra jest mniej elastyczna i efekty takiego zabiegu  mogą być gorsze, a powikłania większe, niż u osób młodych. Na pewno osoby z przewlekłymi chorobami serca i układu krążenia, cukrzycą  też powinny unikać takich operacji. Również osoby z długoletnią cukrzycą , nadciśnieniem, z nałogami i nierównowaga psychiczna nie mogą liczyć na poddanie się liposukcji. Na pewno u osób, które  poddały się zabiegowi odsysania tłuszczu, wzrosła samoakceptacja, poprawia się psychika i aktywność życiowa. Liposukcja to zabieg, który w sposób skuteczny i nieodwracalny pozwala pozbyć się niechcianego tłuszczu i ci, którzy się jemu poddali są powszechnie zadowoleni.

PODZIEL SIĘ: