Wybieramy płyn do płukania jamy ustnej

płyn do płukania jamy ustnej
Diana Polekhina z Unsplash

Zaliczasz się do osób, które dbają o swój wygląd zewnętrzny? Uprawiasz jakiś sport, dobrze się odżywiasz i starasz się regularnie sypiać? Jeśli równie dużą wagę przykładasz do dbania o higienę jamy ustnej, to koniecznie sprawdź, które produkty warto używać i jakie korzyści wynikają na przykład z regularnego stosowania płynu do płukania jamy ustnej.

Samo szczotkowanie, czy coś więcej?

Podstawą zachowania zdrowych zębów i dziąseł jest ich prawidłowe szczotkowanie. Jeśli będziesz robić to co najmniej dwa razy dziennie lub po każdym posiłku, to możesz mieć pewność, że Twoje problemy z uzębieniem będą znacznie mniejsze. Niemniej jednak, mycie zębów to nie wszystko. Lekarze dentyści polecają również po każdym szczotkowaniu przepłukać jamę ustną specjalistycznymi preparatami, śmiało można użyć tych produktów https://www.listerine.pl/. Płyn do płukania jamy ustnej dociera do trudno dostępnych miejsc, usuwa resztki jedzenia, zapobiega odkładaniu się kamienia i dbać świeży oddech. Jak zatem wybrać prawidłowy preparat, czym się kierować i w jaki sposób używać płynu?

Wybór płynu do płukania jamy ustnej

Częstym kryterium wyboru stanowi smak i zapach płynu. Owszem, warto kupić płyn, który zwyczajnie będzie odpowiadał naszym gustom niemniej jednak, nie powinna to być najważniejsza kwestia. Przede wszystkim należy poznać właściwości płynu i dobrać go do indywidualnych potrzeb.

I tak na przykład na rynku mamy dostępne płyny do płukania:

– na zdrowe dziąsła;

– łagodzące wrażliwość zębów;

– zapobiegające próchnicy;

– przeciwdziałające parodontozie;

– wybielające;

Jak widać mamy z czego wybierać i jeśli tylko będziemy mieć jakiś problem z podjęciem właściwej decyzji, to zawsze możemy skonsultować się ze stomatologiem. Specjalista sprawdzi stan naszego uzębienia i na tej podstawie podpowie jaki preparat wybrać.

Jak stosować płyn?

Na dobrze. Skoro wybór płynu mamy już za sobą, to teraz czas na kilka praktycznych wskazówek na temat tego jak i kiedy stosować te preparaty. Jedną z najważniejszych kwestii jest kolejność dbania o higienę jamy ustnej. Na początek warto dokładnie wyszczotkować zęby, następnie można użyć nici dentystycznych, a dopiero na koniec płynu do płukania. Wyjątek stanowią płyny, które należy stosować przed szczotkowaniem. Cechą charakterystyczną tych produktów jest zmiękczanie osadu nazębnego. Samo płukanie nie może trwać krócej niż trzydzieści sekund. Płynu nie wolno połykać ani rozcieńczać z wodą. Usta najlepiej płukać rano i wieczorem. Należy jednak pamiętać, że nawet najbardziej specjalistyczne płyny nie mogą zastępować regularnego szczotkowania.

PODZIEL SIĘ: