Na czym polega pozioma gastroplastyka?

51. Na czym polega pozioma gastroplastyka?

Zabieg zmniejszenia żołądka jest popularnym sposobem leczenia patologicznej otyłości. Otyłość to choroba naszych czasów – coraz więcej osób narzeka na problemy z wagą, coraz częściej widuje się osoby, które mają problemy z utrzymaniem odpowiedniego wskaźnika BMI.

Otyłość jest chorobą, która należy leczyć, bowiem utrzymanie takiego stanu powoduje występowanie wielu niebezpiecznych chorób, a czasami nawet śmierć.

Sposobów na leczenie otyłości jest wiele, jednak skutecznym okazuje się zabieg gastroplastyki. Polega on na zszyciu i wyizolowaniu części żołądka, która odpowiada za przetwarzanie jedzenia. Dzięki zaszyciu i zmniejszeniu otworu prowadzącego do żołądka, pokarm przetwarzany jest dłużej, niepotrzebne są zatem ogromne jego ilości. Część żołądka się zszywa, a na resztę, wykonując otwór w ściance, zakłada się specjalną obręcz, która dodatkowo spowalnia przetwarzanie pokarmu.

Pozioma a pionowa?

Gastroplastykę można podzielić na poziomą i pionową, obecnie wykonuje się tę drugą. Różnica jest niewielka – polega po prostu na zmianie kierunku szwów. Jak można wywnioskować – w pionowej szwy ustawione są pionowo, w poziomej natomiast są w poziomie. Dawniej jednak gastroplastyka pozioma nie wymagała założenia obręczy, dodatkowo szwy miały tendencje do rozchodzenia się, więc nie była tez skuteczna.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: