Abdominoplastyka – korekcja wystającego brzucha

Osoby, które nie są zadowolone z wyglądu swojego brzucha ponieważ jest za duży, obwisły i zbyt tłusty, mogą poprawić ten stan rzeczy poddając się operacji abdominoplastyki brzucha. Zabiegi te przeprowadzają w naszym kraju liczne kliniki medycyny kosmetycznej i są ogólnie dostępne.

Co to jest abdominoplastyka?

Jest to zabieg polegający na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i skóry  z brzucha i podbrzusza. Przeprowadza się go wtedy, gdy inne sposoby już zostały wykorzystane ( np. liposukcja )i nie przyniosły spodziewanych rezultatów. Tego typu zabieg wykonuje się także, gdy po znacznym spadku wagi pacjenta jego brzuch staje się obwisły. Operację abdominoplastyki przeprowadza się w pełnym znieczuleniu i z udziałem anestezjologa. Czas trwania całkowitej abdominoplastyki trwa nie dłużej niż cztery godziny. Natomiast mini – abdominoplastyka zajmuje maksymalnie  dwie godziny. Po uśpieniu pacjenta lekarz wykonuje długie cięcie od biodra do biodra i nad pępkiem. Następnie chirurg oddziela pępek od otaczającej go skóry. Kolejną czynnością jest oddzielenie skóry i tłuszczu i odsłonięcie mięsni brzucha, które później się  wielokrotnie zszywa wzmacniając przednia ścianę brzucha. Daje to równocześnie efekt wyszczuplenia talii. Następnie wycina się nadmierne ilości tłuszczu i skóry. Pozostaje jedynie zszycie brzucha i założenie drenów i już po operacji.

Kto może, a kto nie poddać się zabiegowi abdominoplastyki?

Operacja abdominoplastyki nie jest alternatywą dla różnego rodzaju diet i odchudzania się, lecz jedynie zabiegiem poprawiającym efekty tych działań. Nie nadają się do tego osoby bardzo otyłe. Kobiety chcące zajść w ciążę także nie powinny poddawać się temu zabiegowi. Najlepszymi kandydatami do abdominoplastyki są osoby  z lekką nadwagą,  mające nadmiar tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha, które mimo diety i ćwiczeń nie zdołały osiągnąć założonych celów. Na taki zabieg decydują się często kobiety po przebytych ciążach, u których nastąpiło rozejście się mięśni brzucha. Oczywiście zanim pacjent zdecyduje się na abdominoplastykę powinien wcześniej uzgodnić tą decyzje z lekarzem. Jest szereg chorób, które mogą wykluczyć wiele osób z takich zabiegów.

Szybki powrót do codziennych zajęć.

Jeżeli operacja jest prawidłowo przeprowadzona, to powrót do codziennych zajęć jest bardzo szybki. Zazwyczaj pacjent pozostaje w klinice nie dłużej niż cztery dni. Powrót do sprawności fizycznej zajmuje około dwa tygodnie. Jednak przez kilka miesięcy nie należy zbytnio forsować mięśni brzucha, Wykonując lekkie ćwiczenia pełną sprawność fizyczna osiąga się zazwyczaj po trzech, czterech miesiącach. Po kilku miesiącach rany pooperacyjne bledną i częściowo zanikają, lecz są wyraźnie widoczne. To jest jedyny mankament zabiegu abdominoplastyki.

Zabieg ten pozwala uzyskać satysfakcjonujące efekty, szczególnie u osób z obwisłym brzuchem i skórą. Ładnie wyglądający brzuch daje tym osobom wiele satysfakcji i upewnia je, że decyzja o operacji była słuszna. Zadawalający wygląd poprawia samoocenę i wzmacnia psychicznie takiej osoby.

PODZIEL SIĘ: