Plastyka brzucha a rekonwalescencja

Plastyka brzucha a rekonwalescencja

Abdominoplastyka jest zabiegiem operacyjnym, dlatego ściśle wiąże się z dosyć długim okresem rekonwalescencji. Zabieg plastyki brzucha jest skomplikowaną operacją. Wymaga pewnego przygotowania ciała, wykonania odpowiednich badań.

W celu uniknięcia komplikacji pooperacyjnych, konieczne jest też dostosowanie się do zaleceń lekarza po abdominoplastyce.

Bezpośrednio po zabiegu

Przede wszystkim, bezpośrednio po zabiegu nie należy wykonywać wielu czynności ruchowych. Operacja polega na zrobieniu sporego nacięcia na brzuchu – rana musi się najpierw dobrze zagoić. Ważne, aby nie zdejmować nałożonego opatrunku uciskowego. Należy też unikać wszelkich urazów. Pozostanie po operacji w domu, odpoczynek jest tu najważniejszy.

Kilka tygodni po zabiegu

Po ściągnięciu szwów wciąż należy pamiętać o tym, aby nie prowadzić wzmożonej aktywności fizycznej. Powrót do uprawiania sportu, ciężkiej pracy można planować dopiero po kilku miesiącach od zabliźnienia się ran. Należy pamięta o tym, że nawet kilka tygodni po wykonanej operacji, zalecenia chirurga wciąż są bardzo istotne.

Dopiero kilka miesięcy po zabiegu (3-4 miesiące, a nawet pół roku) można spokojnie powrócić do dawniej wykonywanych zajęć i sportów. Zabieg abdominoplastyki jest bardzo inwazyjny – chirurdzy pracują nie tylko nad tkanką tłuszczową i nadmiarem skóry, operacji poddawane są również mięśnie. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiednich środków ostrożności przez tak długi okres czasu.

Aleksandra Wiktor

PODZIEL SIĘ: